Cdil Millennium

Wymiana instalacji elektrycznej w budynkach wielorodzinnych

W wielu starszych budynkach wielorodzinnych instalacje elektryczne pozostawiają dużo do życzenia. Wykonane niejednokrotnie kilkadziesiąt lat temu stwarzają spore zagrożenie awariami, a nawet mogą wpływać na bezpieczeństwo mieszkańców. W takich sytuacjach najczęściej wykonuje się modernizację instalacji, aby odpowiadały one współczesnym przepisom.
Modernizacja instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym może być sporym wyzwaniem, ponieważ nie dość, że prace są wtedy szeroko zakrojone, to jeszcze dodatkowo wymagają one współpracy z mieszkańcami. W takiej sytuacji nie zawsze możliwe jest wykonanie wymiany całkowitej wraz z kuciem ścian, dlatego też stosuje się również inne rozwiązania zarówno w lokalach mieszkalnych, jak i w częściach wspólnych.
Co na to prawo?
Prawo budowlane wskazuje, że właściciel lub zarządca budynku ma za zadnie utrzymywać go w prawidłowym stanie technicznym, z kolei do użytkowników lub właścicieli lokali należy dbanie o kondycję instalacji znajdujących się w pomieszczeniach. Wobec tego najczęściej instalacje elektryczne w budynkach wielorodzinnych modernizowane są w częściach wspólnych – na klatkach schodowych, w zsypach a także na zewnątrz budynku, natomiast resztę prac pozostawia się w gestii mieszkańców.
Modernizacja instalacji w całym budynku
Gdy jednak stan instalacji jest naprawdę zły i niewymienienie jej również w lokalach mieszkalnych mogłoby spowodować zagrożenie, wówczas prace należy przeprowadzić również w szerszym zakresie tam, gdzie nie zostały one jeszcze wykonane, ponieważ wielu właścicieli nieruchomości prowadzi je również na własną rękę, na przykład przy okazji generalnych remontów.
Wymiana instalacji w częściach wspólnych zwykle nie powoduje tak dużych problemów jak w mieszkaniach, gdzie kucie ścian nie zawsze jest możliwe. W takich sytuacjach stosuje się wobec tego specjalne rynienki, w których maskuje się wszystkie potrzebne okablowanie. Należy wobec tego poprzedzić wymianę akcją informacyjną i skonsultować się z mieszkańcami, aby wypracować najlepsze rozwiązanie.

Inne wpisy