Cdil Millennium

Pompa wodna – zastosowanie i rodzaje

Pompa wodna ma szerokie spektrum zastosowania. Jest ona często używana przy gospodarstwach domowych, w ogrodnictwie, a także w różnych gałęziach przemysłu.  Pompa wodna ma za zadanie ułatwić korzystanie z zasobów wodnych czy też na działce. Służy ona do nawadniania, wzmacniania ciśnienie lub do wpompowania i wypompowania wody.
Dobierając pompę wodną, należy wziąć pod uwagę to, do czego ma być ona przeznaczona. Poza tym, analizuje się różnego rodzaju czynniki i parametry każdego urządzenia, które ma być zainstalowane w celu spełniania konkretnych celów.

Rodzaje pompy wodnej

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp wodnych. Każda z nich spełnia swoje określone funkcje i powinna być zakładana zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
Pompa wodna ogrodowa – dzięki nim można wykorzystywać zasoby wodne, niezależnie od wodociągów. Są one przeznaczone do zasysania wody z jakiegoś zbiornika, np. ze studni. Zasysają także deszczówkę. Ten rodzaj pompy wodnej wyposażony jest w przewody, które tłoczą wodę do zraszaczy czy pistoletów zraszających.
Pompa wodna głębinowa – ich konstruowane z myślą o pompowaniu wody czystej. Uruchamiają się one automatycznie, gdy ilość wody w zbiorniku jest niewystarczająca. Ubytek wody powoduje także spadek ciśnienia w zbiorniku ciśnieniowym. Pompa ta automatycznie kończy pracę, kiedy poziom wody w zbiorniku odpowiednio wzrośnie, a ciśnienie uzyska ustaloną wartość maksymalną.
Hydrofor, to również urządzenie, którego przeznaczeniem jest pompowanie czystej wody. Zasada działania hydroforu oraz wchodzącego w jego skład pompy wodnej, jest podobna jak prze pompach głębinowych.
Pompa wodna zanurzeniowa i do pompowania wody brudnej – są konstruowane, aby przepompowywać lub wypompowywać wodę czystą lub brudną np. ze stawów, zalanych piwnic czy z wykopów. Włączają się samodzielnie przy 5-milimietrowym poziomie wody. Mogą być także zaopatrzone w włącznik pływakowy. Pompy te powinny posiadać zabezpieczenia przed pracą na sucho.
 
 

Inne wpisy