Cdil Millennium

Jak czyścić i kontrolować swój kominek lub piec kominkowy?

 

Kominek lub piec kominkowy to wesoło trzaskający ogień i przyjemne ciepło, ale nie można zapominać o tym, że to również obowiązki. Jak powinno się czyścić i kontrolować kominki oraz piece?

 

Wszyscy producenci zalecają prowadzenie regularnych przeglądów kominka lub pieca oraz komina. Dodatkowo także bardzo ważne jest ich czyszczenie, ponieważ czysty kominek nie tylko wygląda piękniej, ale również czyściej spala drewno. Nieczyszczony komin możne spowodować nawet zapalenie się sadzy!

 

  1. Czyszczenie szyby kominkowej

To podstawowa sprawa – zabrudzenia można usunąć dedykowanymi środkami lub też wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, gdy brudu nie jest za dużo. Do wyczyszczenia szyby możesz wykorzystać też ręcznik kuchenny lekko zanurzony w popiele z kominka. Niektóre wkłady kominkowe Warszawa, na przykład kominki Jotul, mają też specjalne systemy czyszczenia szyby, które wypalają sadzę.

 

  1. Usuwanie popiołu

Wbrew pozorom nie trzeba robić tego za każdym razem. Warstwa popiołu w palenisku pełni także funkcję izolacyjną. Gdy palisz w kominku codziennie, najlepiej robić to jeden czy dwa razy w tygodniu. Pamiętaj o tym, że nawet wiele godzin po wypaleniu się drewna w popiele można znaleźć niedopalone i żarzące się drewienka, dlatego uważaj na poparzenia. Popiół z drewna może być używany jako nawóz, ponieważ zawiera dużo minerałów.

 

  1. Okresowe przeglądy

Producenci zalecają przynajmniej raz w roku sprawdzenie półki dopalającej i wewnętrznych płyt, a także płyty dolnej i rusztu. Wcześniej należy usunąć z nich resztki sadzy, najlepiej pędzlem.

 

  1. Czyszczenie komina

Nie zapominaj o czyszczeniu komina – częstotliwość czyszczenia komina zależna jest od zaleceń kominiarza. Pamiętaj o tych terminach, ponieważ w przeciwnym przypadku możesz narazić się na niebezpieczeństwo i duże straty, ponieważ zapalona sadza może wywołać wybuchnięcie komina i pożar budynku.

 

Czysty kominek i komin to podstawa, aby cieszyć się z ciepła w domu. W ten sposób możesz również przedłużyć czas eksploatacji swojego kominka lub pieca kominkowego i w porę wymienić te części, które uległy uszkodzeniom, aby zapobiec jeszcze poważniejszym usterkom.

 

 

 

Inne wpisy